Novinky z dění v knihovně

13.11.2023

Rovněž publikováno v aktuálním čísle Křivsoudovského zpravodaje v mírně zkrácené podobě.

Místní lidová knihovna v Křivsoudově pravidelně doplňuje knižní fond novými tituly. Zároveň disponuje celou řadou titulů z výměnného fondu Městské knihovny Benešov. V současnosti je veškerá beletrie dostupná v online knižním katalogu. Katalog je přístupný z webových stránek knihovny (https://knihovna-krivsoudov.webnode.cz), ale rovněž skrze katalogy Městské knihovny Benešov, tedy pověřené regionální knihovny. Zde lze nalézt rovněž přehled knižního fondu celého regionu Benešovska.

V rámci dotace Ministerstva kultury na zlepšení knihovnických služeb do programu VISK 3 Informační centra veřejných knihoven, kterou knihovna v letošním roce obdržela, byl nainstalován automatizovaný knihovnický systém Tritius REKS. Katalogizace knižního fondu probíhala v letních měsících s pomocí brigádnice zaměstnané obcí. V současnosti je katalogizováno 1090 svazků, tedy přes polovinu knižního fondu. Souběžně probíhá revize knižního fondu a vyřazování zastaralých či poškozených knih.

Tritius REKS umožňuje kromě katalogizace knižního fondu rovněž usnadnění a automatizaci výpůjček a dalších knihovnických činností a statistik. V současnosti jsme stále v přechodové fázi, kdy testujeme provoz. Zároveň se katalogizují zbývající svazky naučné literatury, v současnosti jsou již dokončeny cestopisy a další vybrané tituly, čeká nás ještě dětská literatura či životopisy.

Pravidelná otevírací doba knihovny je každé pondělí od 15 do 17 hodin, pokud není vyhlášeno jinak. V příštím roce nicméně uvažujeme o úpravě otevírací doby a posunutí do pozdějších hodin (16 – 18 hod.) tak, aby byla knihovna dostupnější pro pracující čtenářky a čtenáře. Sledujte prosím novinky a informace na webových stránkách a na facebookovém profilu knihovny, aktuální změny jsou rovněž vyvěšeny na vývěsce obecního úřadu.

V pátek dne 20. 10. 2023 se uskutečnila další akce pořádaná knihovnou ve Spolkovém domě v Křivsoudově. Byl promítán dokumentární film Hodnoty přírody, který vznikl v integrovaném projektu LIFE Jedna příroda koordinovaným Ministerstvem životního prostředí ČR. Ačkoliv tato akce nebyla tak hojně navštívená jako ta minulá (přednáška Skotskem po stopách románů), účastnice a účastníci měli možnost diskutovat problematiku přínosů přírody a rovněž shlédnout další tematické videospoty k obnově přírody či jejímu kulturnímu významu.

Těšíme se na viděnou v naší knihovně.

Výběr z knižních titulů

Taylor Jenkins Reid: Sedm manželů Evelyn Hugo. Kontrast Vintage 2023, 441 str. Stárnoucí filmová hvězda vypráví o své turbulentní životní dráze. Mladá novinářka, jejíž život není úplně na výsluní, pak v pracovně přepychového manhattanského bytu fascinovaně poslouchá Evelynin životní příběh, který začíná v padesátých letech příjezdem do Los Angeles A obě čeká během vzpomínání také velké překvapení.

Ali Hazelwood: Hypotéza lásky. Ikar 2023, 348 str. Co vznikne, když se spojí mladá autorka, univerzitní prostředí a romantické jiskření? Přece hypotéza lásky! Sebevědomá bioložka Olive je doktorandka na Stanfordu a věnuje se především svému výzkumu brzké detekce rakoviny slinivky. Na trvalé romantické vztahy příliš nevěří, přesto se spíše nešťastnou náhodou do jednoho vrhne. Skončí vše pouze u dýňového frappuccina?

Elizabeth Berg: Noc zázraků. Kontrast 2022, 283 str. Noc zázraků je román, který zahřeje u srdce a připomene, že lidé, které milujeme, nás mnohdy dokážou překvapit. Lucille Howardová je paní v letech, ale díky povzbuzování svého přítele si otevřela školu pečení. Se studenty se dělí o svá tajemství přípravy jižanského piškotového dortu, dokonalých vánočních větrníků a dalších sladkých dobrot. Život však není pouze o sladkostech. Dokážou se všichni v těžkých časech semknout a najít sílu skutečné sounáležitosti?

Klára Kolouchová: Nahoře fouká. Labyrint 2022, 184 str. Česká horolezkyně, která zdolala tři nejvyšší hory světa, sestavila s pomocí Martiny Riebauerové inspirativního průvodce (nejen) pro ženy, který propojuje životní cesty s náročným pobytem a lezením v Himálajích. Klára Kolouchová je nespoutaná žena i milující matka, která s láskou, vytrvalostí a jistou dávkou sobectví naplňuje své sny.

Terezie Dubinová: Jak napravovat svět: Rozhovory s inspirativními Izraelci. Zlatý květ 2020, 312 str. Kniha představuje Čechům životy Izraelců pracujících v oblasti aktivismu, umění, terapeutické či spirituální práce. Jejich občanská odvaha, vytrvalost, nadhled i humor jsou obdivuhodným příkladem, že i v bezpečnostně a politicky náročných podmínkách lze ovlivňovat společnost kolem sebe a tvořit lepší svět. Zvláště v době, kdy vzájemné porozumění mezi lidmi naráží na zdánlivě nepřekročitelné bariéry.

Arnold Lobel: Kvak a Žbluňk jsou kamarádi. Albatros 2022, 112 str. Již sedmé vydání oblíbených příběhů žabích hrdinů! Úsměvné a hřejivé vyprávění o dvou kamarádech, zeleném žabákovi Kvakovi a hnědém ropušákovi Žbluňkovi potěšilo čtenáře nejen v zemi svého vzniku, ale i u nás (včetně dalších pokračování). Kdo by si tedy znovu rád nepřečetl o drobných příhodách a patáliích, které potkaly oba přátele, když se na jaře probudili ze zimního spánku. Třeba právě o tom, jak hledali ztracený knoflík, jak se koupali v řece, jak pěstovali květiny či jak statečně utíkali před draky a obry.