Výsledky dotazníkového šetření

V roce 2022 proběhlo dotazníkové šetření - průzkum knihovnických potřeb obyvatel Městyse Křivsoudov.

Níže jsou zveřejněny výsledky dotazníkového šetření. Děkujeme všem dotazovaným za účast a vyplnění dotazníku, stejně jako zpětnou vazbu a komentáře. V případě zájmu si můžete zprávu stáhnout.

V roce 2022 proběhlo dotazníkové šetření, jehož cílem bylo získat informace pro zlepšení chodu knihovny. Dotazník byl distribuován online na webových stránkách knihovny v prostředí Survio a v papírové verzi rozdávané v knihovně. Výzva k vyplnění dotazníku byla rovněž zveřejněna v Křivsoudovském zpravodaji. Dotazník pozůstával z 15 otázek v několika tematických okruzích. Zaměřoval se na navštěvování knihovny, případně dalších knihoven, nejoblíbenějších literárních žánrů a dalších služeb a aktivit knihovny. Součástí byly dotazy na nejvhodnější otevírací dobu a výši členského poplatku. Dotazovaní byli rovněž požádáni o základní sociodemografické charakteristiky (věk, pohlaví, vzdělání, profesní postavení). Většině dotazovaných zabralo vyplnění dotazníku mezi 5 a 10 minutami času.

Charakteristiky dotazovaných

Průzkumu se zúčastnilo celkem 20 respondentů reprezentujících všechny věkové skupiny, od nejmenších čtenářů (6-12 let) až po seniory (75 let a více). Většina odpovědí byla od žen a dívek, nejvíce zastoupené byly věkové skupiny 36-45 let a 46-60 let. Ohledně profesního postavení byly zastoupeny rovněž všechny skupiny, od studujících, pracujících, žen v domácnosti po ženy v důchodovém věku. Vzhledem ke vzdělání opět respondenti zahrnují všechny skupiny, s převládajícím vysokoškolským vzděláním a střední školou s maturitou, včetně studentů základních a středních škol.

Většina dotazovaných knihovnu pravidelně navštěvuje, knihovnu někdy navštívila či ji plánovala navštívit. V případě, že knihovnu nenavštěvují, byly hlavními udávanými důvody dostatek knih doma či nakupování knih. Některé ze čtenářek rovněž navštěvují i další knihovny, kromě Čechtic i knihovny ve větších městech v okolí, zejména ve Vlašimi, Benešově a Ledči nad Sázavou. To zřejmě odráží místa, kde respondentky a respondenti navštěvují školu či chodí do zaměstnání.

Čtenářské preference

Mezi nejoblíbenější literární žánry patří česká a zahraniční beletrie, detektivky, historické romány a romány pro ženy. Tyto žánry se samozřejmě často prolínají a představují rovněž nejvíce půjčované knihy v místní knihovně. Mezi nejčetnější autorky tak patří například Hana Marie Körnerová (autorka historických románů pro ženy jako Heřmánkové údolí, Andělská tvář a dalších) nebo Táňa Keleová-Vasilková (autorka společenských románů jako Květiny pro Lauru, Julinčina pekárna, Rodinné klubko a dalších).Oblibě se těší rovněž detektivní příběhy, další historické romány a české autorky a autoři. Tradičně je v křivsoudovské knihovně silně zastoupen žánr cestopisů a reportáží a rovněž regionální literatury a místopisů. Občas čtenářky a čtenáři sáhnou i po naučné literatuře a životopisech a autobiografiích. V dotaznících rovněž byl vyjádřen zájem o další žánry – ezoterickou, duchovní a motivační literaturu či sci-fi. Knihovna je rovněž zdrojem i pro povinnou četbu, ale vzhledem k velikosti knihovny si tituly často musí vyžádat z větších knihoven, zejména regionální pověřené Městské knihovny Benešov.

Čtenáři do 15 let mají nejraději pohádky, příběhy a bajky a dobrodružné knihy. Občas čtou rovněž beletrii pro děti a mládež a dívčí romány. Někteří z mladších čtenářů preferují rovněž komiksy a obrázkové knihy stejně jako sci-fi a fantasy literaturu.

Služby knihovny

Na otázku, jaké další služby by měla knihovna poskytovat kromě půjčování knih, polovina respondentů preferovala rovněž půjčování časopisů a významná část rovněž půjčování audioknih. Další preferovanou funkcí knihovny je knihovna jako komunitní centrum a místo pro setkávání, což reflektuje novou roli knihoven ve veřejném prostoru. Možnost studovny nebo veřejného přístupu k internetu nepatřily mezi priority.

S komunitní rolí knihovny souvisí rovněž typ akcí, na které by se knihovna měla zaměřit. Nejvíce preferencí obdržela možnost přednášek na různá témata, například literatura, místní historie nebo cestování. Spíše by se dotazovaní rovněž zúčastnili besed s autory či odborníky. Další možnosti jako čtenářské kroužky, dílny, burza knih či exkurze již tolik preferované nebyly.

Provoz a otevírací doba

Součástí dotazníku byla rovněž otázka na nejvhodnější otevírací dobu knihovny. Nejvíce odpovědí obdrželo pondělí, tedy stávající otevírací doba. To reflektuje skutečnost, že čtenářky jsou již na současnou otevírací dobu přivyklé a necítí potřebu ji nějak výrazně měnit. Jako případně další nejvhodnější den se ukazuje pátek, nejnižší počet hlasů obdržela sobota a úterý. Rovněž časové rozmezí otevírací doby vyhovuje, naprostá většina odpovědí preferuje mít otevření knihovny v pozdnějších odpoledních hodinách mezi 15 – 17 hod., tedy odpovídající současnému nastavení.

V současné době je knihovna zpřístupněna zdarma a reflektuje tak všeobecné pravidlo dostupnosti knihovnických služeb pro všechny. Provoz knihovny je plně financován obcí a knihovna nevybírá žádné registrační a členské poplatky. Nicméně jak vyplývá ze šetření, většina respondentů by byla ochotna členské poplatky platit. Nejvíce preferovaným rozmezím je poplatek ve výši 40 – 60 Kč, ale návštěvníci knihovny by byli ochotni platit poplatky v rozmezí 60 – 120 Kč.



Účastnice a účastníci dotazníkového šetření měli rovněž možnost vyjádřit svoje další názory a komentáře v otevřené otázce. Jedna ze čtenářek napsala: "Je dobře, že se knihovna udržuje, chyběla by tu a nové návštěvníky určitě najde." Rovněž byla zdůrazněna role knihovny jako místa pro setkávání. Jeden z komentářů směřoval na zajištění větší prostorné místnosti, aby bylo více regálů na knihy a rovněž místa pro setkávání. Jedna z respondentek by navštěvovala knihovnu ráda, pokud by byla otevřena jiný den než pondělí či středa. Některým respondentkám naopak vyhovuje současný stav: "Knihovna a její uspořádání i její vedení mi vyhovuje."

Některé z komentářů směřovaly na bezbariérový přístup do knihovny. V současnosti se knihovna nachází v prvním patře obecního úřadu a přístup tak je pouze po schodech. Slovy jedné z návštěvnic: "Kdyby byl možný bezbariérový přístup, bylo by to super."

Všem čtenářkám a čtenářům ještě jednou tímto děkujeme za čas věnovaný vyplnění dotazníku.


Zpráva o dotazníkovém šetření ke stažení

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky